JUST přichází z přírody

Dovolená u moře – nejznámější pověry a zajímavosti

Dovolená u moře – nejznámější pověry a zajímavosti
25. červenec 2017

Když se řekne moře, představíme si většinou dovolenou na pláži. Mnohem hlubší spojitost má však s námořníky a piráty. Víte, které nejčastější historky se o moři povídají a které zvyky se v souvislosti s ním tradují?

Pro lidi, kteří znají moře opravdu dobře, je to nebezpečný přírodní živel. Přestože námořníci na něm tráví většinu svého života, vědí, že každý den riskují, protože je nevyzpytatelné. Proto také dodnes udržují nespočet pověr a řídí se pravidly, jež jsou na těchto historkách původně založena.

Na lodi je prý dodnes zakázáno pískat, protože to přivolává bouři. Výjimkou je speciální píšťalka, jež se používá například na plachetnicích. Dříve se říkalo, že žena na palubě nosí smůlu. I když dnes se na mořích ženy samozřejmě plaví, některé zaoceánské obchodní lodě je údajně do své posádky stále nepřijímají.

Mnoho pověr je spojeno také s námořnickým tetováním. Například symboly prasete či slepice měly prý námořníky ochránit v bouři. Ti věřili, že pokud bůh zahlédne v moři prase či slepici, tedy zvířata, jež neumějí plavat, bude je chtít ochránit a bouři zažene.

Jedna z tradičních pověr se váže k lodnímu zvonu, kterým se dávají na vědomí různé události a příkazy. Devět úderů zvonu ohlašuje smrt někoho na palubě. V souvislosti s tím se prý na lodi nesmí ťukat skleničkami při přípitku, protože by se mohlo sejít devět námořníků a ti by cinkáním skleniček smrt přivolali. Někteří pověrčiví lidé dodnes věří, že racci poblíž moře jsou duše zemřelých námořníků.

Jedna zajímavost se váže i k České republice. Když se míjejí dvě lodě, posádky se zdraví voláním, které zní jako český pozdrav ahoj. Ve skutečnosti je to zvolání „ahoy“, což má víc významů a jeden z nich je něco ve smyslu „loď před námi“. Cizinci se někdy našemu pozdravu smějí, protože tento výraz mají spojený právě s námořníky a piráty a my se jím zdravíme běžně mezi sebou.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.