JUST přichází z přírody

Co do krmítek pro ptáčky?

Co do krmítek pro ptáčky?
28. listopad 2017

Chystáte se v zimě přikrmovat ptáčky? Ať už máte na zahradě nebo na balkoně vlastní krmítko, či chodíte zásobit nějaké lesní, měli byste vědět, co ptáci mají rádi a co ne. Nejde o to, že by snad zvířátka byla tak vybíravá, ale některým krmením jim můžete i uškodit.

Mnoho z nás v zimě myslí i na volně žijící zvířata. Chodíme krmit zvěř do lesa, plníme krmítka ptáčkům. Pokud máte krmítko na balkoně nebo na zahradě, mělo by být co největší, aby se do něj vešlo více ptáčků najednou. Nejlepší jsou slunečnicová semínka a můžete přidat také drcené vlašské ořechy. Obsahují dostatek tuku, aby dodaly ptákům energii. Přidat můžete i semena máku, prosa, pšenice a dalších obilovin, ale jen v malé míře.

Pro některé druhy ptáků jsou vhodná i jablka a jeřabiny. Týká se to kosů a kvíčal, takže pokud víte, že vaše krmítko navštěvují zrovna tito ptáčci, určitě je tím potěšíte. Někdo si možná pamatuje z dětských knížek, že sýkorky mají rády lůj. Hovězí lůj můžete zavěsit v síťkách na stromy a naláká možná i strakapouda. Zkuste namočit do loje i suché šišky a pak je opět zavěsit na strom.

Lojové koule, ale i předem namíchané směsi lze také koupit v obchodech. Je na vás, kam pak dobroty ptáčkům nachystáte, ale pozor na kočky a kuny. Až budete lůj věšet na stromy, vyberte tenké větvičky, které kočku neunesou, a ptáci tak zůstanou v bezpečí.

Mějte však na paměti, že ptákům a zvířatům v lese byste určitě neměli do krmítek dávat zbytky obědů a večeří, zkrátka žádné potraviny upravované v kuchyni. Ani vaši domácí mazlíčci by si neměli pochutnávat na kdejakých zbytcích sebelepšího lidského pokrmu. Pro někoho možná bude překvapením, že ptáci by neměli pozřít ani chleba a slané pečivo. Po těchto potravinách mohou i zemřít. Suchý chléb je sice vhodnější než ten čerstvý, ale stejně jim raději dopřejte obilí jen ve formě semínek.

 

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.