JUST přichází z přírody

Červenec je ideální pro sběr levandule a měsíčku

Červenec je ideální pro sběr levandule a měsíčku
13. červenec 2018

Začátek prázdnin, volné dny a spousta sluníčka... V tomto měsíci jsou rostliny v rozkvětu, tak se pojďme podívat, které bylinky by vás v prvním prázdninovém měsíci mohly zaujmout nejen svými květy, ale také svými schopnostmi.

V horkém červenci by vaší pozornosti určitě neměla uniknout omamně vonící levandule lékařská. Jako léčivku si ji oblíbili už starověcí Řekové. Připisují se jí mimo jiné blahodárné účinky na nervy. Doma vám může sušená levandule posloužit pro klidnější spánek a používá se jako přírodní odpuzovač hmyzu, včetně šatních molů. Pokud je levandule vaší favoritkou, pak by vám doma neměl chybět náš Levandulový krém se zklidňujícím olejem z této byliny.

Na pěstování je levandule nenáročná, bez obav ji proto mohou vysadit i zahrádkáři začátečníci. Pokud nemáte zahrádku, stačí jí květináč na balkoně nebo za oknem, sušší zemina a závětří.


Měsíček lékařský
je považován za bylinu nápomocnou při gynekologických potížích. Bývá spojován s pozitivními účinky na problémovou menstruaci či v období klimakteria. Látky v něm obsažené urychlují hojení ran a zánětů. Pokud hledáte pomocníka na zklidnění pokožky, najdete ho v našem Měsíčkovém krému.

Víte, že se mu říka sluníčko nebo bylina deště? Je totiž takovou rosničkou mezi bylinami. Traduje se, že pokud jsou květy po ránu zavřené, bude ten den pršet.


Třezalce tečkované
se někdy přezdívá svatojánská bylina. Tohle pojmenování si bylinka vysloužila podle červených skvrnek na listech, které naši předkové považovali za krev svatého Jana. Třezalkový čaj je označován za přírodní antidepresivum, proto bývá třezalka součástí různých čajových směsí pro klidnou duši. Dobrý vliv má také na trávicí systém. Sbírá se nať s květy, které krásně rozzáří každou zahrádku.

Pozor: Jde o bylinku se silnými účinky, proto se doporučuje se poradit o jejím užívání s lékařem.

 
3 hlavní zásady pro sběr bylinek:

  • Sbírejte pouze rostliny, které bezpečně poznáte.
  • Na sběr se vydejte za suchého a slunného počasí.
  • Šetřete přírodu a neotrhejte vše, co vám přijde do cesty.
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.