JUST přichází z přírody

Užijte si letošní babí léto na maximum

Užijte si letošní babí léto na maximum
20. září 2018

Ještě krásně slunné dny a už příjemně chladné noci. Tak by se dal charakterizovat kouzelný čas, kdy jedno období končí a druhé začíná... Zpříjemněte si ho, jak to jen jde, třeba s našimi tipy.

Obyčejná procházka se mění v umělecký zážitek. Díky barevné přírodě si budete připadat jako v obrazech od Renoira. A co teprve pohled na zahrádku, rozzářenou květy trvalek.

Oslavte podzimní rovnodennost (v neděli 23. září) hostinou s dary, které přineslo uplynulé období. Co třeba piknik, pro který každý z hostů připraví pokrm nebo dezert z jablek či hrušek?

Kromě výše uvedeného ovoce naše chuťové buňky během babího léta pořád ještě těší švestky, blumy, hroznové víno, rajčata, papriky a cukety. Pochutnejte si na nich a uskladněte bohatství ze zahrady na zimu.

Sklízí se hodně kořenové zeleniny, proto neváhejte a připravujte si z ní zdravé šťávy. Hodí se mrkev, řepa, ale i celer a petržel. Pro vyvážení chuti přidejte ovoce.

Uspořádejte oříškobraní! Výlet do přírody zakončete sběrem vlašáků či lískáčů. Při jejich louskání si můžete vyprávět nejlepší letní zážitky. Ořechy pak uložte do lednice (vydrží až čtyři měsíce) nebo do mrazáku, kde zůstanou dobré až osm měsíců.

Vychutnejte si radost z čistého obydlí. Jasně, úklid nemusí být pro každého zábavou, ale ten pocit z dokončených venkovních prací a uspořádání domácích věcí je k nezaplacení!

Když vyrazíte ven, natrefíte na spoustu přírodního materiálu, který dříve či později uplatníte jako dekoraci ve venkovském stylu. Porozhlédněte se po různých druzích dýní, po plodech šípku, kukuřičném šustí... Krásné jsou i sušené květiny či bodláky.

TIP: Pojďte na tradiční pouť
Babí léto se někdy označuje jako svatováclavské, protože často přichází kolem 28. září. Spojte tento den se vzpomínkou na našeho zemského patrona svatého Václava příjemným výletem na nejstarší poutní místo v Česku ve Staré Boleslavi. Koná se zde Národní svatováclavská pouť.

Víte, že...
Název „babí léto“ se pravděpodobně ujal kvůli pavučinám, které se v tomto období volně vznášejí a připomínají šedé vlasy babiček.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.