JUST přichází z přírody

5 tipů pro zdravější stravování

5 tipů pro zdravější stravování
04. květen 2017

Už od zítra budu jíst zdravě. Po víkendu se do toho pustím. Teď si ještě dám tohle, ale pak už začnu. Poznáváte se? Co udělat pro to, abychom byli se svým stravováním spokojení a zároveň jsme neměli pocit, že se omezujeme? Jak se vyhnout kalorickým potravinám a které naopak vyhledávat?

Jezte pravidelně
Oběd byste neměli nechávat na pozdně odpolední hodiny, ale plánovat si ho na každý den mezi dvanáctou a druhou. Do večeře zkuste zakousnout ještě něco menšího k odpolední svačině. Díky pravidelnému jídlu z vás opadne část stresu a tělo nebude mít potřebu si ukládat tuk do zásoby.

Zaměřte se na zeleninu
Pokud bude váš jídelníček tvořit z velké části zelenina, postaráte se tak o svůj pravidelný přísun vitaminů. Zasytí vás a můžete s ní nahradit některé kalorické potraviny. Zeleninový salát bez problému zastane hlavní jídlo. Rajčata, paprika či okurka skvěle doplní téměř kterékoliv jídlo a ideální jsou na svačiny. Klasické přílohy vyměňte za fazolové lusky nebo třeba brokolici.

Omezte pečivo
Jsme zvyklí raději sáhnout po rohlíku než připravovat nějaké složitější jídlo. Pečivo obsahuje mouku, tuk a cukr, což jsou suroviny, které bychom neměli konzumovat ve velkém množství, pokud chceme být fit.

Nemusíme hned chleba přesouvat na černou listinu, ale určitě je vhodné s pečivem trochu brzdit. Také můžete pečivo z bílé mouky vyměnit za to z mouky celozrnné.

Žádné smažené
V Česku smažíme ve velkém. Řízečky nesmí chybět při žádném cestování, smažený sýr je nejoblíbenější dětské jídlo, a dokonce i rybu nebo třeba květák vždycky musíme obalit v trojobalu a pěkně vykoupat v oleji na pánvi. Zkuste tyto pokrmy zkrátka vynechat. Brzy zjistíte, že vám je dobře, když mastná, tučná smažená jídla nezatěžují váš organismus. A když už ty řízky na cestu musí být, zkuste je na plechu v troubě bez oleje.

Nemlsejte
Zapomeňte na slané tyčinky a brambůrky k televizi. Nekupujte si čokoládu na nervy. Tyto dobroty většinou mlsáme, když vůbec nemáme hlad. Buď se jedná o rituál, nebo nás takzvaně honí mlsná. Když máte na něco chuť, dejte si ovoce či zeleninu. Zobněte si hroznového vína, chroupejte ředkvičky nebo kedlubnu a nakrájejte dětem k televizi papriku, banán a třeba jablko.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.