JUST přichází z přírody

5 potravin, které vás nabijí energií

5 potravin, které vás nabijí energií
22. únor 2019

Ve druhé polovině února už na nás může začít dopadat tíha dlouhé zimy a můžeme se cítit víc unavení a zpomalení. Jeden z nejúčinnějších receptů na to, jak s únavou zatočit, je náš jídelníček. Zkuste do něj v únoru přidat některou z následujících potravin a nabijte se prospěšnými látkami.

Batáty

Ještě před pár lety jsme je skoro neznali, dnes už na ně narazíte skoro v každém supermarketu. Takzvané sladké brambory obsahují kromě betakarotenu také vyšší množství draslíku a mají poměrně vysokou výživovou hodnotu. To z nich dělá ideální potravinu pro dlouhou zimu.

Jak je připravit? Třeba jako lahodnou přílohu. Nakrájejte je na hranolky, pokapejte olivovým olejem a pečte v troubě zhruba půl hodinky.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je takový otužilec mezi zeleninou, protože snese i teploty kolem –10 °C. Dá se tedy sklízet i v zimních měsících, a to ji pasuje do role královny zimní zeleniny. Ne každému ovšem chutná. Možná za to může její charakteristická vůně, která vzniká při jejím vaření.

Pokud ale patříte k jejím příznivcům, určitě po ní v únoru sáhněte. Obsahuje dostatek vlákniny, vitaminů A a C a celou řadu minerálů. K zachování maximálního množství zdraví prospěšných látek je lepší kapustičky připravovat v páře než je vařit v horké vodě. Stačí přidat česnek, koření s rozmarýnem, sázené nebo ztracené vejce a máte výbornou večeři.

Řeřicha

Vypěstovat si doma v mističce klíčky řeřichy je naprostá hračka a získáte díky tomu čerstvou potravinu doslova nabitou vitaminy a minerálními látkami. Klíčky řeřichy mají příjemně štiplavou chuť, a proto výborně dochutí například zeleninové saláty a polévky. Klíčky řeřichy můžete ozdobit také celozrnný chléb s tvarohem a hned máte chutnou svačinku.

Cibule

Stejně jako růžičková kapusta má i cibule celou řadu odpůrců, kterým vadí její charakteristická vůně a osobitá chuť. Byla by ale škoda, zvlášť v zimních měsících, nedobít tělo vitaminy a minerály, kterých je v téhle zdánlivě obyčejné potravině velké množství. Zkuste třeba salát z rajčat a cibule s octovou zálivkou nebo se zahřejte polévkou cibulačkou.

Vlašské ořechy

Hrstička vlašáků vás nabije energií na dlouhou dobu, a navíc vám dodá nenasycené mastné kyseliny, které bývají spojovány s prevencí celé řady civilizačních chorob. Noste tedy u sebe každý den několik vlašských ořechů a zobněte si, kdykoliv cítíte, že na vás jde únava. Zkuste vlašské ořechy zakápnout lžičkou Horského jalovce, který je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.