JUST přichází z přírody

2. srpen: Den suchého zipu

2. srpen: Den suchého zipu
31. červenec 2019

Jako děti jsme na sebe bodláky se smíchem házeli a bavili jsme se úprkem těch, kteří se nám dostali do hledáčku. Rodičům takových dětí už to k smíchu nebylo.

Dostat totiž titěrné háčky bodláku z oblečení vyžaduje trpělivost. Ale také nadhled. Inženýr Georges de Mestral měl dokonce natolik otevřenou mysl, že při pohledu na drobné háčky bodláku pod mikroskopem vymyslel suchý zip. Kuličky lopuchu plstnatého totiž po vycházkách se psem odstraňoval nejen ze svého oblečení, ale také se srsti čtyřnohého přítele.

Po mnoha letech bádání nakonec Georges de Mestral vynalezl tzv. velcro, což je kombinace francouzských slov „velours“ (samet) a „crochet“ (háček). Díky tomuto zdánlivě banálnímu vynálezu si lidé na celém světě pohodlně zapínají boty, oblečení a tašky, kosmonautům neplují nástroje napříč lodí, horolezci snadno navléknou a utáhnou lezečky, malé děti na terč místo šipek hází chlupaté míčky. Snad jediní lidé, kteří suchý zip příliš neocenili, byli vojáci. Celkem pochopitelně nechtěli při tichém číhání na nepřítele otevírat kapsu se suchým zipem, protože ten vydává při rozlepování charakteristický zvuk.

Pojem velcro se ujal i v souvislosti s přítulností psů, zadáte-li do internetového vyhledávače spojení „velcro dog“, objevíte charakteristiku psů, kteří vyžadují neustálou přítomnost svého páníčka a často se k němu tulí, jakmile se k tomu naskytne příležitost.

Zajímavé je, že místo bavlny se při výrobě suchého zipu nakonec osvědčil nylon, který déle vydrží. Inspirace přírodou se tedy snoubila se syntetickým materiálem. Lepivé kuličky lopuchu plstnatého, lidově řečeného bodláku, tak svojí až otravnou houževnatostí stály za zrodem technologie, která se ujala a zdá se být nadčasová. Nutno uznat, že ze strany lepivých plodenství bodláku se nejedná o žádnou zákeřnost, zachycení v srsti zvířat zajišťuje šíření semen této rostliny.

Není bodlák jako bodlák. V čeledi hvězdnicovitých nalezneme ještě světlici barvířskou, která sice skutečným bodlákem není, ale je zákazníkům pod tímto názvem známá. Třeba díky Bodlákovému oleji Nahrin.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.