Zeptejte se nás
Kontaktní informace

JUST CS spol. s r.o. 
U Továren 256/14
102 00  Praha 10

IČ: 47122412
Zápis do OR: 27. října 1992
Spisová značka: C 13417 vedená u Městského soudu v Praze

ZElená linka

phone-small.png

800 31 32 33

Tel: 296 365 111
Fax: 296 365 121
E-mail: info@justnahrin.cz
Web: www.justnahrin.cz

 

logo-aop.png

Kananga vonná

Latinský název: Cananga odorata

Kananga vonná je až 40 metrů vysoký strom pocházející z jihovýchodní Asie. Poskytuje silici známou jako ylang-ylang, používanou v potravinářství a parfumerii. Název ylang-ylang znamená v překladu květ květů.

Stromy mají jednoduché střídavé a ve většině případů dvouřadé rozložené listy bez palistů. Čepel listů je celokrajná, často tužší až kožovitá. Květy jsou obvykle oboupohlavní, pravidelné, jednotlivé nebo ve svazečcích. Okvětí je rozlišené na kalich a korunu, kališní lístky celkem tři, volné až srostlé, korunních lístků bývá obvykle šest ve dvou kruzích. Tyčinky vyrůstají ve velkém množství a jsou uspořádané ve spirále. Plody jsou dužnaté a nepukavé bobule.

Stromy se pěstují též jako ozdobné rostliny. Daří se jim ale spíš v subtropickém pásmu, u nás je možné pěstovat je pouze ve sklenících nebo doma v zimních zahradách, kvůli jejich vysokým nároků na vlhkost vzduchu a vyšší teplotu.

Silice z rostliny ylang-ylang z Komorských ostrovů působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, snižuje krevní tlak, dále působí jako afrodiziakum a je oblíbenou součástí luxusních parfémů i jiných kosmetických přípravků. Esence z ylang ylang bývá také součástí mnoha harmonizačních koupelových olejů, je vhodný na zklidnění podrážených nervů, snižuje také krevní tlak.

Pozor: dlouhodobá inhalace nebo časté používání může způsobit bolest hlavy.

Obsaženo v produktech